Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Μάτνσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 από την Λέστερ. Η ομάδα του Σόσλκιερ, δεν κατάφερ να είναι ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεχόμενη δύο γκολ από τον αντίπαλο. Σκόραρε για ακόμα ένα ματς ο Γκρίνγουντ ο οποίος ισοφάρισε προσωρινά στο 15ο λεπτό, υπήρξαν πολλά αμυντικά κενά για τρίτο σερί παιχνίδι. Οι «κόκκινοι διάβολοι» παραμένουν σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 68-38 και 70 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα έναν αγώνα οι Τζόουνς (αμυντικός), Τζέιμς (μέσος) και Μαρσιάλ (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Επιτέλους πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση η Λίβερπουλ η οποία νίκησε εύκολα με 2-0, εντός έδρας την Σαουθάμπτον. Άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Μανέ να σκοράρει, στο δεύτερο μέρος συνέχισε να πιέζει τον αντίπαλο βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα με τον Αλκάνταρα στο 90ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Φιρμίνο. Η ομάδα του Κλοπ ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 57-39 και 57 βαθμούς, στο -6 από την πρώτη τετράδα και τη Λέστερ.

Αμφίβολος ο Μίλνερ (μέσος), εκτός οι Χέντερσον (μέσος), Μάτιπ (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός), Κάμπακ (αμυντικός), Κειτά (μέσος), Ντέιβις (αμυντικός), Κέλεχερ (τερματοφύλακας), Φαν Ντάικ (αμυντικός) και Οριγκί (επιθετικός).