Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Καταπληκτική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο μέρος για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την Πέμπτη καθώς «ισοπέδωσε» με 6-2, εντός έδρας την Ρόμα για τα ημιτελικά του Europa League. Μπήκε στο δεύτερο μέρος χάνοντας 2-1, έκανε επιμέρους σκορ 5-0 με τους Καβάνι, Φερνάντες, Πογκμπά και Γκρίνγουντ να σκοράρουν στον «θρίαμβο» των «κόκκινων διαβόλων». Στα της Premier League, η ομάδα του Σόσλκιερ αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Λιντς δίχως η αναμέτρηση να έχει πολλές φάσεις. Παραμένει σταθερά στη 2η θέση η ομάδα του Νορβηγού τεχνικού με ρεκόρ 64-35 και 67 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνια απών Τζόουνς (αμυντικός) και Μαρσιάλ (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Έμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη η Λίβερπουλ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στη Νιουκάστλ. Άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφη προσπάθεια και σουτ του Σαλάχ στο 3ο λεπτό, από εκεί και έπειτα πίεσε, έχασε φάσεις και εν τέλει το «πλήρωσε» με γκολ του Γουίλοκ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον, η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 55-39 και 54 βαθμούς, στο -4 από την πρώτη τετράδα που δίνει και το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League την επόμενη χρονιά.

Εκτός παραμένουν οι Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Κέλεχερ (τερματοφύλακας), Μάτιπ (αμυντικός), Οριγκί (επιθετικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Αμφίβολος ο Φίλιπς (αμυντικός).