Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πήρε νίκη και ελπίζει για πρωταθλητισμό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εντός έδρας με 1-0 κόντρα στην Γουλβς. Απείλησε και απειλήθηκε στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το παράτησαν. Στο 93ο λεπτό ο Φερνάντες βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Ράσφορντ και αυτός με όμορφη ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ δίνοντας παράλληλα και την νίκη στην ομάδα του. Πλέον, η «αρμάδα» του Σόλσκιερ βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-23 και 30 βαθμούς.

Δεν αναμένεται να βρίσκεται στην αποστολή ο σημαντικός Λίντελοφ (αμυντικός). Δεν υπολογίζονται οι Ρόχο (αμυντικός) και Τζόουνς (αμυντικός).

Αστον Βίλα

Συνέχεια στο αήττητο της σερί έδωσε η Άστον Βίλα που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Τσέλσι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34ο λεπτό, δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στην ισοφάριση με κοντινό σουτ του Ελ Γκάζι. Ο Ολλανδός σκόραρε το πέμπτο του γκολ στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μία λιγότερη νίκη από τις συνολικές νίκες που έκανε την περσινή αγωνιστική περίοδο!

Επιστροφή για τον βασικό Μινγκς (αμυντικός) που εξέτισε την ποινή του, εκτός οι Γουέσλει (επιθετικός), Τρεζεγκέ (επιθετικός) και Λάνσμπερι (μέσος), απουσίες που δεν επηρεάζουν την σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.