Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σε ένα κακό ποιοτικό ματς, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, την Κυριακή στο «Ολντ Τράφορντ». Ελάχιστες οι ευκαιρίες στο ματς, λίγο έλειψε να πάρει τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Σόλσκιερ αν το εκπληκτικό σουτ του Ράσφορντ δεν έβρισε τον Μεντί σε ετοιμότητα στο 91ο λεπτό. Στα του Champions League, οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καθοριστικοί και κατάφεραν να νικήσουν με το εμφατικό 5-0, εντός έδρας την Λειψία. Σκόραραν οι Γκρίνγουντ και Μαρσιάλ, χατ τρικ σε λιγότερο από είκοσι λεπτά έκανε ο Ράσφορντ, προερχόμενος από τον πάγκο.

«Χτυπημένος» από τον covid-19 είναι ο Τέγες (μπακ), θα απουσιάσουν επίσης οι σημαντικοί Μαρσιάλ (φορ) και Μπαιγί (στόπερ) καθώς και οι αναπληρωματικοί Τζόουνς (στόπερ) και Λίνγκαρντ (μέσος).

Άρσεναλ

«Πικρή» ήττα με 1-0 δέχθηκε η Άρσεναλ, από την Λέστερ στο πρωτάθλημα. Αν και απειλούσε συνεχώς στην αναμέτρηση, της κόστισε μία αδράνεια στην άμυνα στο 80ο λεπτό όπου και ο Βάρντι σκόραρε στην επιστροφή του. Στα του Europa League, η ομάδα του Αρτέτα νίκησε εύκολα με 3-0, εντός έδρας την Ντουντάλκ με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της. Σκόραραν διαδοχικά οι Νκετία, Γουίλοκ και Πεπέ, πλέον οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται σε πολύ ευνοϊκή θέση στον όμιλο καθώς έχουν κάνει μέχρι στιγμής εύκολα το 2/2.

Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι Μαρτινέλι (μέσος), Τσέιμπερς (στόπερ), Χόλντινγκ (αμυντικός) και Πάμπλο Μάρι (αμυντικός), αναμένεται να λείψει και ο σημαντικός Νταβίντ Λουίζ (αμυντικός).