Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μεστή εμφάνιση, δομημένο ποδόσφαιρο από την αρχή ως το τέλος και νίκη-πρόκριση στον τελικό του FA CUP επί της Τότεναμ (2-1, Wembley). Καλή επιθετικά, βρήκε χώρους, δημιούργησε και σκόραρε με τους Σάντσες και Ερέρα. Όταν αμύνθηκε ήταν άψογη, αυτό δηλαδή που ξέρει να κάνει με εξαιρετικό τρόπο ο Ζοσέ Μουρίνιο. Έχει εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Champions League την επόμενη σεζόν μέσω του πρωταθλήματος (2η θέση).

Άπαντες παρόντες, χωρίς ουσιαστικά προβλήματα οι «κόκκινοι διάβολοι».

Άρσεναλ

Πέταξε τα πάντα στα σκουπίδια στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης την περασμένη Πέμπτη. Ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 (Λακαζέτ 72’, εντός) παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 9’ (!!) και ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (1-1). Πλέον, δεν έχει προβάδισμα πρόκρισης, καθώς η Ατλέτι έχει το εκτός έδρας γκολ. Βενγκέρ… τέλος με την λήξη της σεζόν. Σε αναζήτηση διαδόχου ο Γκαζίδης και το υπόλοιπο διοικητικό team. Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα έπαιξε ορθολογικά και συνάμα επιθετικά, διαλύοντας την συμπολίτισσα Γουέστ Χαμ με 4-1 (εντός). Δεν έχει ελπίδες για έξοδο στο Champions League μέσω Premier League, έχει στρέψει την προσοχή της 100% στο Europa (ο νικητής παίρνει απευθείας εισιτήριο).

Για τρίτο διαδοχικό ματς εκτός ο Μικιταριάν (εξτρέμ), θα λείψει εκ νέου ο Ελνένι (μεσοαμυντικός). Επιστρέφει ο Ομπαμεγιάνγκ (φορ) που δεν αγωνίστηκε στο Europa League ελέω… ευρωπαϊκής λίστας.