Μάντσεστερ Σίτι

Οριακή νίκη κατάφερε να πάρει τη Τρίτη η Μάντσεστερ Σίτι, με 2-1 κόντρα στη Ντόρτμουντ για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Πεπ κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά όπου και κατάφερε να σκοράρει με τον Ντε Μπρούινε. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οπισθοχώρησε, δέχθηκε την ισοφάριση με τον Ρόις στο 84ο λεπτό με την απάντηση να έρχεται έξι λεπτά αργότερα με τον Φόντεν από κοντινή απόσταση. Στα του πρωταθλήματος, πήρε τρίποντο στην έδρα της Λέστερ με 2-0. Έπαιξε ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο δίχως να απειληθεί, σκόραραν οι Μεντί και Ζεζούς. Σταθερά παραμένουν στη 1η θέση οι «πολίτες» με ρεκόρ 66-21 και 74 βαθμούς, στο +14 από τη 2η Γιουνάιτεντ.

Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.

Λίντς

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Λιντς, αυτή τη φορά με 2-1 εντός έδρας, απέναντι στην αδύναμη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Χάρισον να πλασάρει σε κενή εστία έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Ραφίνια. Από εκεί και έπειτα, κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν σκορ με τον Όσμπονρ δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Γιαγκέλκα έκανε λάθος υπολογισμό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. Πλέον, η ομάδα του Μπιέλσα βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-48 και 42 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Χάρισον (μέσος) που είναι δανεικός από την Μάντσεστερ Σίτι, σίγουρα εκτός για ακόμα ένα παιχνίδι ο μακροχρόνια απών Φόρσοου (μέσος).