Μαιντζ

Φτωχή η εμφάνιση της στα πρώτα 55 λεπτά της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Κολωνία, αφού βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά αποφάσισε να παίξει επιθετικά και της βγήκε καθώς με τέρματα των Αβονίγι και Κούντε Μαλόνγκ έφτασε στην ισοφάριση και τελικά απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Κάθε βαθμός είναι πολύτιμος για τους κόκκινους που παρέμειναν στο +4 από τη 16η θέση των μπαράζ παραμονής, έχουν ανεβάσει πάντως την απόδοση τους καθώς μετρούν μόλις 1 ήττα στις 6 τελευταίες αγωνιστικές (2-3-1). Η Μάιντζ έχει κι επιπλέον κίνητρο σήμερα, να ξεπλύνει τη ντροπή από τη βαριά ήττα (8-0) του πρώτου γύρου.

Θα λείψει ο κίπερ Τσέντνερ.

Λειψία

Με στραβοπάτημα συνδύασε την επανεκκίνηση των αγωνιστικών της υποχρεώσεων η Λειψία, η οποία έμεινε στο 1-1 κατά τη φιλοξενία της Φράιμπουργκ στη Σαξονία. Οι Κόκκινοι Ταύροι δε μπόρεσαν να πιάσουν τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που μας έχουν συνηθίσει, ισοφάρισαν με τον Πόουλσεν στο 77' και στις καθυστερήσεις γλίτωσαν την ήττα από υπερβολική υπόδειξη του VAR. Η Λειψία υποχώρησε στην τέταρτη θέση και πιθανότατα ξεχνάει τις φιλοδοξίες για διεκδίκηση του τίτλου, σε κάθε περίπτωση δεν θέλει να χάσει μία θέση στην πρώτη τετράδα της τελικής κατάταξης κι ένα εισιτήριο για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Θα λείψει ο σημαντικός μεσοεπιθετικός Φόρσμπεργκ.