Μαιντζ

Το γκολ του Μπακού στο 13ο λεπτό της έδωσε το προβάδισμα στο Βερολίνο κόντρα στην Ουνιόν, όχι όμως και την αυτοπεποίθεση να επιτεθεί ορθολογικά και να κεφαλαιοποιήσει το προβάδισμα της αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα για περισσότερο από ένα ημίχρονο. Δεν άφησε ικανοποιημένο τον προπονητή Μπειερλότσερ το τελικό 1-1 με βάση τις δυνατότητες της ομάδας του αλλά και τη νίκη της Φορτούνα Ντίσελντορφ που μείωσε την μεταξύ τους απόσταση στην ελάχιστη δυνατή τιμή. Μόλις έξι αγωνιστικές από το φινάλε, οι κόκκινοι είναι υποχρεωμένοι να επιζητήσουν το τρίποντο σήμερα για να μη μπουν σε μεγάλους μπελάδες.

Τιμωρημένος ο Λάτσα (Μ), τραυματίας ο κίπερ Τσέντνερ.

Bet Info - Μαιντζ

3 ισοπαλίες στα 4 τελευταία παιχνίδια της Μάιντζ.

Χόφενχαϊμ

Ο Μπαουμπγκάρντνερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κολωνία καθώς σημείωσε δύο γκολ (ακόμα ένα ακυρώθηκε από υπόδειξη του VAR) και μία ασίστ οδηγώντας την ομάδα του στην επιστροφή στις νίκες (3-1). Σημείο κλειδί της συνάντησης η αποβολή αντιπάλου ποδοσφαιριστή στο 26', όμως η ουσία είναι πως οι μπλε ικανοποίησαν το κοινό τους για πρώτη φορά μετά την επανέναρξη της σαιζόν παίζοντας δημιουργικό αλλά και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο. Το κακό για αυτούς ήταν πως κέρδισε και η Βόλφσμπουργκ κι έτσι η απόσταση από την έκτη θέση παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.