Μαιντζ

Καλή η παρουσία της στο Γκεζελκίρχεν, σπάνια η άμυνα της βρέθηκε εκτεθειμένη αλλά το κακό έγινε στο 11ο λεπτό όταν σε μία στιγμιαία αδράνεια η γηπεδούχος Σάλκε σκόραρε. Οι κόκκινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι αλλά δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και ηττήθηκαν (1-0). Σαν να περνάει μίνι αγωνιστική κρίση η ομάδα της Μάιντζ καθώς αποκόμισε μόλις 1 βαθμό στις 3 τελευταίες αγωνιστικές, το πρόβλημα έγκειται στο δημιουργικό κομμάτι καθώς δε σκόραρε σε καμία από αυτές, τη στιγμή που η άμυνα της τα πάει καλά.

Ούτε σήμερα λείπουν τα προβλήματα αφού θα απουσιάσουν οι Μπούνγκερτ (Α), Χόλτμαν (Μ), Μπέργκριν (Ε), Άντλερ (Τ) και Μπροζίνσκι (Α).

Bet Info - Μαιντζ

Η Μάιντζ έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (μόλις 4 τέρματα παθητικό) αλλά και τη δεύτερη χειρότερη επίθεση (4 τέρματα ενεργητικό).

Χέρτα

Όλα της πήγαν δεξιά στην εντός έδρας αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια και παντοδύναμη Μπάγερν, στο 22' κέρδισε ένα τελείως αχρείαστο πέναλτυ που μετουσίωσε σε γκολ ο πολύπειρος Ιμπίσεβιτς, λίγο πριν από την ανάπαυλα ο φορμαρισμένος Ντούντα από κοντά έκανε το 2-0, σκορ που η Χέρτα διατήρησε μέχρι τέλος με σχετική άνεση μάλιστα. Πανηγυρικό το κλίμα στο Ολυμπιακό Στάδιο, οι μπλε του Νταρντάι φέτος παίζουν πολύ εντυπωσιακό ποδόσφαιρο συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία αφού δεσπόζουν στη δεύτερη θέση της κατάταξης έχοντας μόλις ένα βαθμό λιγότερο από τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και την κορυφή.

Τορουναρίγκα (Α), Γκρούιτς (Μ), Νταρίντα (Μ), Φρίντε (Α) δεν υπολογίζονται σήμερα.