Μαιντζ

Για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα σε ισχυρό αντίπαλο έπαιξε πολύ έξυπνα και ''χτύπησε'' στο τέλος, αυτή τη φορά τα πήγε ακόμα καλύτερα παίρνοντας το τρίποντο (1-2) μέσα στο Μεχενγκλάντμπαχ επί της τοπικής Μπορούσια. Οι κόκκινοι βρίσκονται στην καλύτερη φετινή τους φάση, τρέχουν σερί 3-1-1 στην τελευταία πεντάδα αγώνων και έχουν καλύψει πρακτικά σχεδόν όλη την απόσταση που τους χώριζε από τη ζώνη της παραμονής, μένει να πετύχει ακόμα ένα τρίποντο (και πιθανότατα) ώστε να περάσει από πάνω. Αναγκαία προϋπόθεση για τη σωτηρία θα είναι η βελτίωση της συγκομιδής στο Παλατινάτο (2-2-7 με 7/11 under).

Πρακτικά πλήρης σήμερα η Μάιντζ.

Άουγκσμπουργκ

Αιφνιδιάστηκε και η ίδια από το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Νιντερλέχνερ απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν στον αγώνα που διεξήχθη στη Βαυαρία, από εκεί και πέρα προσπάθησε με μαζική άμυνα να διαφυλάξει το σκορ αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1. Θετική εξέλιξη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες για την ομάδα του Χάικο Χέρλιχ, πλην όμως θα χρειαστούν πολλά περισσότερα για να αποκτήσει ξανά αυτοπεποίθεση και κυρίως για να απομακρυνθεί εκ νέου από την επικίνδυνη ζώνη αφού πλέον βρίσκεται στο +5. Μέτριες οι εκτός έδρας επιδόσεις της Άουγκσμπουργκ (3-2-5 με 5 under-5 over).

Στις 7 από τις 8 πιο πρόσφατες εξόδους της η Άουγκσμπουργκ πέτυχε ακριβώς 1 τέρμα.