Μαιντζ

Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο στο γειτονικό ντέρμπυ με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της και από τη στιγμή που βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Νιακατέ, Κούντε Μαλόνγκ) έφτασε δίκαια κι αναμενόμενα στη νίκη (0-2). Οι κόκκινοι είχαν απόλυτη ανάγκη τους τρεις βαθμούς καθώς έρχονταν από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, όμως το ίδιο εξακολουθεί να ισχύει και σήμερα από τη στιγμή που η Φορτούνα και η Βέρντερ Βρέμης βρίσκονται μόλις τρεις βαθμούς μακριά. Η Μάιντζ έχει και δύο εκτός έδρας υποχρεώσεις μεγάλης δυσκολίας σημειωτέον (Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν).

Θα λείψει ξανά ο βασικός κίπερ Τσέντνερ.

Άουγκσμπουργκ

Ήταν ανώτερη σε σχέση με τη φιλοξενούμενη Κολωνία στη Βαυαρία, όμως έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη (με κορυφαία την άστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Νιντερλέχνερ) και εν τέλει έμεινε ικανοποιημένη με την ισοπαλία βρίσκοντας γκολ με τον Μαξ στο 88' κι έχοντας μείνει πίσω στο σκορ τρία λεπτά νωρίτερα. Η θέση του συγκροτήματος του Χάικο Χέρλιχ δεν είναι βέβαιη, ιδιαίτερα μετά τα χτεσινά αποτελέσματα από τη στιγμή που η διακεκαυμένη ζώνη απέχει τέσσερις βαθμούς, ενώ το εναπομείναν πρόγραμμα είναι δύσκολο ελπίζοντας ίσως και στην πιθανή αδιαφορία της Λειψίας στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.