Μαιντζ

Πολύ καλή η παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο της εξόδου της στο Μόναχο, πήγε μάλιστα στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ της 0-2 με τέρματα των Μπούρκαρντ και Χακ, στην επανάληψη όμως επήλθε η κατάρρευση και η ήττα (5-2) από την Μπάγερν. Μέσα στο πρόγραμμα το αποτέλεσμα για τους κόκκινους που παραμένουν βυθισμένοι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, θετικά κρίθηκε το ντεμπούτο του υπηρεσιακού προπονητή Ζίβερτ αλλά σήμερα ο στόχος είναι απαραιτήτως ένα θετικό αποτέλεσμα βάση και της εξαιρετικής παράδοσης. Η Μάιντζ βέβαια δεν έχει αποκομίσει ακόμα νίκη στο γήπεδό της φέτος (0-2-5 με 4/7 under).

Aπών ο μέσος Κουντέ.

Άιντραχτ Φρ.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και παρά τη χριστουγιαννιάτικη διακοπή, η Άιντραχτ εμφάνισε μία εξαιρετική εικόνα στο γήπεδο κι επικράτησε δίκαια (2-1) της Λεβερκούζεν στη Φρανκφούρτη με ένα γκολ του Γιουνές κι ένα που χρεώθηκε σαν αυτογκόλ. Πολύ σημαντική η επικράτηση απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, με τους Αετούς να βλέπουν τις ελπίδες τους για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο να αναθερμαίνονται αφού η απόσταση από την έκτη θέση ψαλιδίστηκε στους 4 βαθμούς. Εμφανής η προσπάθεια για σουλούπωμα στην άμυνα, μοιρασμένες οι επιδόσεις μακριά από την Φρανκφούρτη (2-3-2 με 5/7 over).

Xωρίς προβλήματα θα παραταχτεί η Άιντραχτ.