Μαγιόρκα

Γνωρίζοντας πως το παιχνίδι με τη Θέλτα είναι κάτι παραπάνω απο τελικός, η Μαγιόρκα θα αγωνιστεί με το μαχαίρι στα δόντια. Ακολουθεί εξάλλου και δύσκολο ματς με την Ατλέτικο. Η Μαγιόρκα ηττήθηκε με 2-0 απο την Μπιλμπάο και παρέμεινε στο -8 απο τη Θέλτα εντός επικίνδυνης ζώνης. Καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν πριν από το ημίωρο με 2-0 (16' πέν. Ραούλ Γαρθία, 24' Οϊχάν Σανθέτ). Οι Νησιώτες, απελπισμένοι για βαθμούς, δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν για να επιστρέψουν στο ματς. Μείωσαν με εύστοχο πέναλτι του Άντε Μπουντιμίρ (70'), αλλά με την είσοδο των καθυστερήσεων ο Ασιέρ Βιγιαλίμπρε σφράγισε οριστικά τη νίκη των γηπεδούχων.

Εκτός ο κίπερ Αγόστο, ο χαφ Κι και ο αμυντικός Κούτρης.

Bet Info - Μαγιόρκα

4/5 NG εντός έδρας προσφάτως.

Θέλτα

Η Θέλτα πλήγωσε την Μπαρτσελόνα και πήρε μεγάλο αβαντάζ απέναντι στη Μαγιόρκα, καταφέρνοντας να αποσπαστεί με 8 βαθμούς στη μάχη της παραμονής. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά η Θέλτα βρήκε απάντηση και κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο βαθμό στην μάχη που δίνει για την σωτηρία της με πρωταγωνιστή τον Ιάγο Άσπας. Το γκολ ήρθε τελικά στο 20ο λεπτό με τον 33χρονο Λουίς Σουάρες με τη Μπάρτσα να ανοίγει το σκορ. Στο 54ο λεπτό, η Θέλτα εκμεταλλεύτηκε το λάθος των μπλαουγκράνα και του Ράκιτις και με όμορφη αντεπίθεση ο Ιάγο Άσπας μοίρασε στον αμαρκάριστο Σμόλοφ που ολομόναχος ισοφάρισε σε 1-1. Η Μπαρτσελόνα είχε άμεση την απάντηση ξανά με τον Σουάρες που βρήκε δίχτυα για 2η φορά στο 68ο λεπτό μετά από νέα ασίστ του Λιονέλ Μέσι. Στο 89ο λεπτό ο αρχηγός Ιάγο Άσπας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Τερ Στέγκεν και ισοφάρισε σε 2-2. Η Θέλτα θα μπορούσε να πάρει ακόμα και την νίκη, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας σταμάτησε τον Νολίτο (κακό πλασέ) σε τετ α τετ στις καθυστερήσεις.

Εκτός ο χαφ Μπελτράν, γνωστά τα υπόλοιπα.