Μαγιόρκα

Έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τα τρίποντα η Μαγιόρκα η οποία δέχθηκε εκτός έδρας ήττα, στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης με 6-1. Οι φιλοξενουμενοι, παρότι πίεσαν, το μόνο που κατάφερνα ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Λι Κανγκ-Ιν στο 25ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα δεν έδειξαν συνοχή στην άμυνα με τον σκόρερ να δηλώνει πως αυτή η ήττα ήταν εξαιρετικά οδυνηρή. Η ομάδα του Γκαρσία βρίσκεται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-9 και 8 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Άνχελ (επιθετικός), Μαφέο (αμυντικός), Ράιγιο (αμυντικός) και Ρούσο (αμυντικός). Εκτός και οι Κούμπο (επιθετικός) και Γκαλαρέτα (μέσος).

Οσασούνα

Δεν έδειξε ανταγωνιστική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο η Οσασούνα η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Μπέτις. Έδωσε χώρο στον αντίπαλο και το πλήρωσε στο 21ο λεπτό καταφέρνοντας ωστόσο να ισοφαρίσει προσωρινά στο 39ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, συνέχισε να μην δείχνει ανταγωνιστική εικόνα με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να βρει δύο γκολ τα οποία και καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Αραθάτε σε δηλώσεις του τόνισε πως η ομάδα του έκανε πολλά λάθη που οδήγησαν στην ήττα. Πλέον, η Οσασούνα βρίσκεται στην 10η θέση με ρεκόρ 7-9 και 8 βαθμούς.