Μαγιόρκα

Μαχητική η Μαγιόρκα στην έδρα της Σεβίλλης, έδωσε τα πάντα για το αποτέλεσμα όμως στα σημεία «λύγισε» απο έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο. Στο 40′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι μετά και από την υπόδειξη του VAR, με τον Οκάμπος να κάνει το 1-0 στο ματς. Και στο 84′ ο Εν-Νεσίρι με πλασέ ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Με μόλις 32 βαθμούς συγκομοιδή θέλει μόνο νίκες για τη συνέχεια αλλά και πάλι η υπόθεση της παραμονής φαντάζει ουτοπικό σενάριο τούτη τη στιγμή.

Εκτός ο αμυντικός Γκάμεθ, δύσκολα οι αμυντικοι Λούμορ, Σάστρε και Βαλιέντ .

Bet Info - Μαγιόρκα

Απο τρία σερί NG στο πρωτάθλημα. Καλή η παράδοση της κόντρα στη Γρανάδα, μόλις δύο νίκες στα 9 πιο πρόσφατα εντός έδρας της η Μαγιόρκα.

Γρανάδα

Εξαιρετική και μαχητική απέναντι στη Ρεάλ , το πάλεψε στα ίσια αν και ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας στο φινάλε. Στο πρώτο ημίχρονο, η Βασίλισσα ήταν κυρίαρχη και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο δέκατο λεπτό, με ωραία ενέργεια και απίθανο σουτ από πολύ δύσκολη γωνία του Φερλάν Μεντί. Οι φιλοξενούμενοι  με εξαιρετικό πλασέ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή, «καθάρισαν» τον αγώνα προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο. Η Γρανάδα, όμως, η οποία πάλεψε σχεδόν μέχρι το τέλος της σεζόν για την έξοδο στο Europa League, δεν είχε καμία διάθεση να τα παρατήσει. Ο Ντιέγο Μαρτίνεθ έκανε τις κατάλληλες αλλαγές σε πρόσωπα και διάταξη, καταφέρνοντας να αλλάξει και την εικόνα των Ανδαλουσιάνων. Ο Ντάρβιν Ματσίς με κοντινό σουτ  έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι που όσο κι αν οι γηπεδύχοι πάλεψαν δεν κέρδισαν κάτι.