Μαγιόρκα

Έκανε την έκπληξη η Μαγιόρκα η οποία κατάφερε να νικήσει με 1-0, στην έδρα της Αλαβές. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να σκοράρουν το μοναδικό γκολ του αγώνα με τον Νίνο να πετυχαίνει τέρμα στο ντεμπούτο του στο 80ο λεπτό. Παραμένει αήττητη η ομάδα του Γκαρσία που μέχρι στιγμής δείχνει πολύ καλό «πρόσωπο» στο πρωτάθλημα.

Εκτός παραμένουν οι Κόστα (αμυντικός), Ραίγιο (αμυντικός), Σάντσεζ (μέσος) και Σάστρε (αμυντικός) ενώ πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον σημαντικό Άνχελ (επιθετικός).

Εσπανιόλ

Σε ένα μοιρασμένο ματς, Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονο ενώ τους ακυρώθηκε και τέρμα με τον Γου Λέι στο 95ο λεπτό καθώς ο Κινέζος μέσος σκόραρε έχοντας χρησιμοποιήσει το χέρι του. Στα μεταγραφικά, αναμένεται να ανακοινωθεί ως ελεύθερος ο Λόρεν Μορόν (επιθετικός) από την Μπέτις.

Εκτός ο σημαντικός Πεντρόσα (αμυντικός) που θα εγχειριστεί τις επόμενες μέρες.