Μαγιόρκα

Μετά τη νίκη επί της Αλαβές, πήρε σπουδαίο πόντο στην έδρα της Μπέτις (3-3). Έτσι, η Μαγιόρκα κατέκτησε τον δεύτερο μόλις φετινό της πόντο εκτός έδρας (!) σε ένα πολύ θεαματικό ματς. Άνοιξε νωρίς το σκορ, στο 16ο λεπτό της συνάντησης όμως τρία λεπτά αργότερα ο Κούτρης υπέπεσε σε πέναλτι που μετουσίωσε σε γκολ ο Σέρχιο Κανάλες. Η Μαγιόρκα ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με τον Άντε Μπούντιμιρ στο 27’ με τον Γκόμεθ να κάνει δεύτερο πέναλντι στη συνέχεια απο το οποίο οι «μπέτικος» ισοφάρισαν εκ νέου. Στο 48ο λεπτό, η Μπέτις έκανε την ολική ανατροπή, εντούτοις στο 70' ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Τακεφούσα Κούμπο που έγραψε το τελικό 3-3. Ανάγκη για βαθμούς για τη Μαγιόρκα που είναι τρίτη απ' το τέλος στο -3 απο τη Θέλτα των 25 βαθμών.

Υπέστη ρήξη χιαστών ο Κούτρης στο ματς με τη Μπέτις.

Bet Info - Μαγιόρκα

4/5 NG στα τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Χετάφε

Κερδίστε... χάνοντας θα μπορούσε να είναι ο τίτλος στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 απο τον Άγιαξ για τη Χετάφε προσφάτως. Οι Ισπανοί σε συνδιασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα κατάφεραν να πάρουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Ο Αίαντας θέλησε να διεκδικήσει όλες τις πιθανότητες που είχε για πρόκριση ωστόσο, οι ψυχωμένοι φιλοξενούμενοι του... έκοψαν τα φτερά αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Χάιμε Μάτα, «πάγωσε» το «Johan Cruijff Arena». H απάντηση δεν άργησε να έρθει αφού με τη συμπλήρωση 10 λεπτών ο Ντανίλο το έφερε στα ίσα με το ωραίο φάουλ του Έιτινγκ στο 63ο λεπτό να γυρίζει τούμπα το ματς αλλά το στήσιμο του Μπορνταλάς να χαρίζει τη πρόκριση στη Χετάφε εν τέλει.

Οι αμυντικοί Νιόμ και Κουκουρέγια θα απουσιάσουν λόγω τιμωρίας.