Λυόν

Στραβοπάτημα για την ομάδα της Λυών στο τελευταίο –χρονικά- ματς του Γαλλικού πρωταθλήματος. Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο όπως είναι η Ναντ. Μοιραίος του ματς ο Φεκίρ ο οποίος στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Δεν πραγματοποίησε ροτέσιον ο κόουτς Γκενέσιο. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ 14-7 και 14 βαθμούς.Αντίθετα εξαιρετική ήταν στην αυλαία των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Νίκησε την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ Στέντιουμ» με 2-1 πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο,εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων. Εξαιρετικός ο Φεκίρ, βοήθησε αρκετά και ο Ντεπάι. Παραμένει αήττητη για 5 σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και θα υποδεχθεί την Σαχτάρ με την ψυχολογία στα ύψη.

Μοναδικός απών ο Γκουιρέ.

(4-2-3-1): Λόπες – Μεντί, Ντεναιέρ, Μαρσέλο, Ράφαελ – Ντομπέλε, Τουσάρτ – Αουάρ, Φεκίρ, Τραορέ – Ντεπάι.

(Γκενέσιο, προπονητής Λυών): Έχουμε ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο, δεν φοβόμαστε κανέναν. Υπάρχουν ακόμα θέματα που πρέπει να διορθωθούν στην ομάδα καθώς είμαστε στην αρχή της σεζόν, αλλά δεν ανησυχώ καθώς έχουμε τον χρόνο με το μέρος μας.

Σαχτάρ Ντόνετσκ

Συνεχίζει τις υψηλές πορείες για το πρωτάθλημα η Σαχτάρ. Αυτή την φορά νίκησε στην έδρα της Καρπάτι με 6-1 έχοντας σε φοβερή μέρα τους Μάρλος και τον σταρ Μοράες. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 1η θέση με ρεκόρ 29-5 και 27 βαθμούς. Μοιρασμένο ματς έγινε στην πρώτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ εκεί όπου αντιμετώπισε την «πρωτάρα» Χοφενχάιμ στην Ουκρανία. Εν τέλει το ματς έληξε 2-2 με την Σαχτάρ να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση πιέζοντας την γερμανική ομάδα αλλά με τον τερματοφύλακα να δέχεται ένα αστείο δεύτερο γκολ γκρεμίζοντας τις ελπίδες για ανατροπή. Κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 81ο λεπτό χωρίς να πετύχει κάτι περαιτέρω. Αξιόμαχο ρόστερ διαθέτει η Σαχτάρ που ελπίζει σε ανάλογη πορεία  με την περσινή σεζόν εκεί όπου έφτασε μέχρι τους 16.

Θα λείψουν οι Ντεντίνιο και Γουέλινγκτον.

(4-2-3-1): Πιάτοβ – Μπούτκο, Κρίβτσοβ, Ρακίτσκι, Ισμαίλι – Άλαν Πάτρικ, Στεπανένκο – Τάισον, Κοβαλένκο, Μάρλος – Μοράες

(Φονσέκα, προπονητής Σαχτάρ): Το παιχνίδι απέναντι στην Λυών θα είναι διαφορετικό από αυτό απέναντι στην Καρπάτι. Ελπίζω να σκοράρουμε για στην Γαλλία αρκετά γκολ αλλά η Λυών έχει φοβερούς παίκτες στο ρόστερ της. Σε κάθε περίπτωση θα έχουμε άλλες δυσκολίες να αντιμετωπίσουμε απέναντι σε μία τόσο καλή ομάδα.