Λυόν

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο η Λυών αλλά τελικά νίκησε με 1-0 την Σεντ Ετίεν εντός έδρας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Ντεναγιέρ στο 62ο λεπτό. Η κόκκινη του Ράφαελ στο 70ο λεπτο δεν άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και έτσι η οι γηπεδούχοι με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 24-16 και 27 βαθμούς. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ ήρθε ισόπαλη με 2-2 εναντίον της Χόφενχαϊμ, εντός έδρας σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με δύο τέρματα και παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 51ο λεπτό μπόρεσαν και πέτυχαν δύο τέρματα προκαλώντας απογοήτευση στον κόσμο των γηπεδούχων. Πλέον η Λυών βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-8 και 6 βαθμούς.

Μοναδικός απών της αναμέτρησης ο Γκουιρί (μέσος) ο οποίος έχει τραυματιστεί σοβαρά και αναμένεται να γυρίσει τον Μάρτιο του 2019.

(4-2-3-1): Λόπες – Μεντί, Ντεναιέρ, Μαρσέλο, Ράφαελ – Ντομπέλε, Τουσάρτ – Αουάρ, Φεκίρ, Τραορέ – Ντεπάι.

Κορνέτ (επιθετικός Λυών): Πραγματοποιήσαμε μία πολύ καλή εμφάνιση στο ντέρμπι απέναντι στην Σεντ Ετιέν παίζοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση. Πρέπει με τον ίδιο ενθουσιασμό και την ίδια νοοτροπία να παίξουμε και την Τρίτη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Μάντσεστερ Σίτι.

Μάντσεστερ Σίτι

Φοβερή εμφάνιση από την Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο εκεί όπου φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα την Γουέστ Χαμ χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα παρουσιάστηκε σοβαρή από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να είναι από το 43ο λεπτό μπροστά με 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο έριξε τον ρυθμό αλλά και πάλι βρήκε σκοράρισμα με τον εκπληκτικό Σανέ στο 93ο λεπτό. Βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση με ρεκόρ 40-5 και 35 βαθμούς. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε πανεύκολα με 6-0 εντός έδρας την Σαχτάρ σε ένα ματς όπου αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Στέρλινγκ καθώς κέρδισε πέναλτι χωρίς να τον έχει ακουμπήσει ο αντίπαλος (!). Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ζέζους ο οποίος πέτυχε και χατ τρικ. Μόνοι πρώτοι οι «Πολίτες» και στον όμιλο με ρεκόρ 12-3 και 9 βαθμούς.

Εκ νέου τραυματίας ο Μεντί (αμυντικός), σταθερά εκτός ο Οταμέντι (αμυντικός) ενώ ο Ντε Μπρούινε (μέσος) θα επιστρέψει σε δύο εβδομάδες.

(4-3-3): Έντερσον – Μεντί, Λαπόρτ, Κομπανί, Γουόκερ – Μπερνάντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα – Σανέ, Ζέζους, Στέρλινγκ.

Γκουαρντιόλα (προπονητής, Μάντσεστερ Σίτι): Προτιμώ να βγαίνω πρώτος στον όμιλο. Δεν ξέρω γιατί απλά το προτιμώ περισσότερο για την ομάδα καθώς κερδίζεις περισσότερους αγώνες. Πρέπει να νικήσουμε τον αγώνα μας απέναντι στην Λυών έτσι ώστε να ξεπληρώσουμε τους οπαδούς για την κακή εμφάνιση που είχαμε κάνει εντός έδρας.