Λουγκάνο

Επιστροφή στις νίκες για την Λουγκάνο στο πρωτάθλημα, με 2-1 στην έδρα της Λουκέρνης χάρις σε δύο γκολ του φορμαρισμένου Μάριτς στο 57ο και 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Ξέφυγαν από την ζώνη του υποβιβασμού οι φιλοξενούμενοι που πλέον βρίσκονται στην 8η θέση με ρεκόρ 13-15 και 13 βαθμούς. Για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ, οι Ελβετοί το μόνο που κατάφεραν ενάντια στην Μάλμε ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με γκολ του Γκερντ στο 50ο λεπτό. Δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παραπάνω γκολ παρότι πίεσαν αρκετά ειδικά στο δεύτερο μέρος, βρίσκονται σταθερά στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 1-3 και 1 βαθμό.

Σολντίνι (τερματοφύλακας), Μούτσι (τερματοφύλακας) και Σμιγκότζ (μέσος) είναι απουσίες που δεν επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή για την αρχική ενδεκάδα της ομάδας.

(4-3-3): Μπάουμαν - Όμπεξερ, Νταπρέλα, Μάριτς, Ελογκέ - Λόβριτς, Σαμπατίνι, Κουστόντιο - Καρλίνιος, Γκερντ, Μποτανί.

Μάλμε

Η Μάλμε έκανε το καθήκον της απέναντι στην Έρεμπρο νικώντας την με 5-0 ωστόσο δεν μπόρεσε να κατακτήσει το πρωτάθλημα σε μία φοβερή μονομαχία ανάμεσα σε Ντζουργκάρντεν και Χάραμπρι με την πρώτη τελικά να φτάνει στην 1η θέση με τριπλή ισοβαθμία. Στα του Γιουρόπα Λιγκ, οι Σουηδοί χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους, κατάφεραν να νικήσουν με 2-1, εντός έδρας την αδύναμη Λουγκάνο χάρις σε δύο γκολ που επιτεύχθηκαν στο πρώτο μέρος. Έτσι η ομάδα του Ρόσλερ μείωσε την διαφορά με την κορυφή στον έναν βαθμό με συγκομιδή 3-3 και 4 βαθμούς.

Κρίστιανσεν (μέσος) και Μπρόρσον (μέσος) δεν επηρεάζουν.

(4-4-2): Νταχλίν - Κνούτσεν, Λεβίκι, Νίελσεν, Λάρσον - Ρίεκς, Μπόνκε, Μπαχιρού, Τραουστάσον - Μπέργκετ, Μολίνς.