Λίβερπουλ

Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ, με 2-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, είχε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος όμως ο τερματοφύλακας Ράμσντειλ βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα. Τελικά, στο δεύτερο μέρος ο Τζόουνς έλυσε τον «γόρδιο δεσμό στο 48ο λεπτό ενώ στο 64ο λεπτό ο Μπράιν με αυτογκόλ καθόρισε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Παρά το τρίποντο, η ομάδα του Κλοπ εξακολουθεί να βρίσκεται εκτός πρώτης τετράδας. Πιο συγκεκριμένα βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-34 και 43 βαθμούς.

Σημαντική επιστροφή αυτή του Φαμπίνιο (μέσος), συνεχίζουν εκτός οι Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Ζότα (επιθετικός), Μάτιπ (αμυντικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Αμφίβολος ο Κέλεχερ (τερματοφύλακας), έτοιμος ο Άλισον (τερματοφύλακας).

Τσέλσι

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Τσέλσι, εντός έδρας απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, έτσι και αυτό είχε λιγοστές φάσεις από τις δύο ομάδες. Οι προπονητές «φόρτωσαν» κυρίως τον άξονα μην αφήνοντας ελεύθερους χώρους ώστε να απειλήσει ο αντίπαλος. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Ζίγεχ στο 49ο λεπτό όταν από κοντινή απόσταση δε μπόρεσε να «νικήσει» τον Ντε Χέα. Πλέον, η ομάδα του Τούχελ βρίσκεται στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 41-25 και 44 βαθμούς.

Δεν βρίσκεται στο 100% ο Σίλβα (αμυντικός), αμφίβολος επίσης ο Έιμπραχαμ (επιθετικός).