Λίβερπουλ

Ήττα με 2-1 στην έδρα της Άρσεναλ δέχθηκε η Λίβερπουλ που παρουσίασε πολλά προβλήματα κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Αν και η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε με τον Μανέ στο 20ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τους Φαν Ντάικ και Άλισον να κάνουν σοβαρά λάθη τα οποία και «κόστισαν» δύο τέρματα. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όμως ο Μαρτίνεζ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση κάνοντας σωτήριες επεμβάσεις όπου χρειάστηκε. Σταθερά πρώτη και πρωταθλήτρια παραμένει η ομάδα του Κλοπ με ρεκόρ 77-29 και 93 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Χέντερσον (μέσος) και Μάτιπ (στόπερ), αμφίβολος ο Μίλνερ (μέσος).

Τσέλσι

Εξαιρετική εικόνα παρουσίασε η Τσέλσι καταφέρνοντας να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας, έχοντας νικήσει με 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ζιρού στο 56ο λεπτό ενώ ο Μάουντ στο δεύτερο μέρος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, εκμεταλλευόμενος τον λάθος υπολογισμό του Ντε Χέα. Τον πίνακα των σκόρερ συμπλήρωσε ο Μαγκουάιρ με αυτογκόλ δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Στα του πρωταθλήματος, οι «μπλε» αγχώθηκαν αλλά νίκησαν με 1-0 εντός έδρας την Νόριτς παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εκτός οι σημαντικοί Γκίλμουρ (μέσος) και Καντέ (μέσος).