Λίβερπουλ

Δέχθηκε πολύ πίεση και πολλές φάσεις η Λίβερπουλ η οποία θα λέγαμε ότι στάθηκε και τυχερή που κέρδισε τον βαθμό της ισοπαλίας, στην έδρα της Φούλαμ με 1-1. Ο Άλισον ήταν καθοριστικός στο πρώτο μέρος, απέκρουσε πολλές φάσεις με την ομάδα του να γίνεται μόνο μία φορά απειλητική με σουτ του Σαλάχ. Στο δεύτερο μέρος, ο Αιγύπτιος ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι στο 79ο λεπτό με ένα ευθύβολο σουτ στο κέντρο το οποίο έπιασε ανέτοιμο τον Αρεολά. Πλέον η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-18 και με 25 βαθμούς.

Συνεχίζουν τα πολλά προβλήματα για την ομάδα του Κλοπ. 50-50 να αγωνιστεί ο βασικός Μάτιπ (αμυντικός), νέο πρόβλημα προέκυψε με τον Γιότα (μέσος) καθώς ο φορμαρισμένος μέσος θα απουσιάσει για τουλάχιστον δύο μήνες. Εκτός παραμένουν οι Τσιμίκας (μπακ), Αλκάνταρα (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Μίλνερ (μέσος), Γκόμεζ (αμυντικός), Κειτά (μέσος) και Σακίρι (μέσος).

Τότεναμ

«Στραβοπάτημα» για την Τότεναμ που αναδείχθηκε και αυτή ισόπαλη, με 1-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να προηγηθεί με τον Κέιν έπειτα από ασίστ του Σον. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παρουσίασε την ίδια συνοχή, κλείστηκε στην άμυνα της και εν τέλει δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Σλούρπ να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Λίγο έλειψε για να φύγει η ομάδα του Μουρίνιο με τους τρεις βαθμούς όταν και η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Νταίερ σταμάτησε πάνω στον εκπληκτικό Γκουαίτα. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένουν οι «πετεινοί» με ρεκόρ 24-10 και 25 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι Τανγκαγκά (αμυντικός) και Λαμέλα (μέσος), δεν είναι έτοιμος για την αναμέτρηση ο Μπέιλ (επιθετικός).