Λίβερπουλ

Έβγαλε αντίδραση η Λίβερπουλ καθώς νίκησε με 1-0, στην έδρα του Άγιαξ για τον θεσμό του Champions League. Αν και στο πρώτο μέρος απείλησε πολλές φορές, απειλήθηκε επίσης. Ήταν όμως αυτή που άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ταλιαφίκο μετά από γύρισμα του Μανέ. Στα του πρωταθλήματος, αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 στο ντέρμπι απέναντι στην Έβερτον. Πολλά τα παράπονα των φιλοξενούμενων για την χρήση του VAR, πιστεύουν ότι δεν υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Χέντερσον στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ισορροπημένη κυρίως εμφάνιση, τα γκολ πέτυχαν οι Μανέ και Σαλάχ ενώ το ματς «επισκιάστηκε» από τον τραυματισμό του Φαν Ντάικ μετά την έξοδο του Πίκφορντ.

Χειρότερος από τις ήδη κακές προβλέψεις είναι εν τέλει ο τραυματισμός του Φαν Ντάικ (στόπερ) που στην καλύτερη θα χάσει γύρω στους 7-8 μήνες. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Άλισον (τερματοφύλακας) και Κειτά (μέσος), αμφίβολοι οι Τιάγκο (μέσος) και Μάτιπ (στόπερ). Οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Τσάμπερλειν (μέσος) και Τσιμίκας (μπακ).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Αν και ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε ούτε αυτή την αγωνιστική να πάρει τρίποντο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Φούλαμ. Έχασαν πολλές ευκαιρίες οι παίκτες του Γουάιλντερ που υπέπεσαν σε πέναλτι το οποίο έχασε ο Μίτροβιτς στο 57ο λεπτό. Εν τέλει βρέθηκαν πίσω στο σκορ με την απάντηση να είναι άμεση και να έρχεται στο 85ο λεπτό έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρπ. Πλέον οι «λεπίδες βρίσκονται στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 2-7 και μόλις έναν βαθμό στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.ε

Εκτός παραμένουν οι βασικοί Φλεκ (μέσος) και Ο' Κόνελ (αμυντικός). Δεν θα αγωνιστεί ούτε ο αναπληρωματικός Μουσέτ (επιθετικός) ενώ Λάουι (αμυντικός) και Μούρ (τερματοφύλακας) αναμένεται να λείψουν επίσης χωρίς ωστόσο να επηρεάζουν.