Λίβερπουλ

Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό «πρόσωπο» τη προηγούμενη εβδομάδα η Λίβερπουλ με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα στη Μαδρίτη με 3-1 για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Κάκιστη η εικόνα της ομάδας του Κλοπ, πολλά τα αμυντικά κενά που υπήρξαν. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Άγγλοι στον αγώνα ήταν να μειώσουν με γκολ του Σαλάχ στο 510 λεπτό. Μετά από οχτώ ματς χωρίς νίκη εντός έδρας, οι «ρεντς» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή απέναντι στην Άστον Βίλα νικώντας με 2-1 χάρις στα γκολ των Σαλάχ και Άαρνολντ στο 57ο και 91ο λεπτό με την «αρμάδα» του Γερμανού τεχνικού να βρίσκεται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 53-37 και 52 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Μάτιπ (αμυντικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Δεν θα αγωνιστούν οι αναπληρωματικοί Κέλεχερ (τερματοφύλακας) και Οριγκί (επιθετικός). Αμφίβολος ο ημιβασικός Τζόουνς (μέσος).

(4-3-3): Άλισον - Άαρνολντ, Φίλιπς, Κάμπακ, Ρόμπερτσον - Αλκάνταρα, Φαμπίνιο, Βαινάλντουμ - Μανέ, Ζότα, Σαλάχ.

Ρεάλ Μαδρίτης

Σημαντικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία ήταν κυρίαρχη νικώντας με 3-1 την Λίβερπουλ. Εκπληκτικό ματς από τον Βινίσιους που κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα με όμορφα τελειώματα. Τον πίνακα των σκόρερ για τους γηπεδούχους συμπλήρωσε ο Ασένσιο. Θριαμβεύτρια και στο Ελ Κλάσικο η ομάδα του Ζιντάν που νίκησε με 2-1 την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μπενζεμά ενώ ο Κρος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στο 28ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μινγκέθα μείωσε ενώ στο τελευταίο λεπτό, η παρέα του Μέσι είχε δοκάρι με τους τρεις βαθμούς ωστόσο να καταλήγουν στη Ρεάλ που πλέον βρίσκεται μόλις στο -1 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Πέρα από τον τραυματισμό του, ο Σέρχιο Ράμος (αμυντικός) βρέθηκε θετικός στον Covid-19. Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον Λούκας (μπακ), σίγουρα εκτός παραμένουν οι Βαράν (αμυντικός) και Αζάρ (επιθετικός) ενώ αμφίβολος δίνεται ο Καρβαλχάλ (μπακ) με τον Βαλβέρδε (μέσος) να επιστρέφει.

(4-3-3): Κουρτουά - Μεντί, Νάτσο, Μιλιτάο, Οντριοθόλα - Κρος, Κασεμίρο, Μόντριτς - Βινίσιους, Μπενζεμά, Ασένσιο.