Λίβερπουλ

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Λίβερπουλ, με 1-1 στην έδρα της Λιντς. Ήταν άκρως ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος όπου και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μανέ έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Άαρνολντ στο 31ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσίασε διαφορετικό «πρόσωπο» με αποτέλεσμα να πιεστεί πολύ από τον αντίπαλο. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση στο 87ο λεπτό με τον Γιορέντε. Πλέον, η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 54-38 και 53 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική παραμένουν οι Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Κέλεχερ (τερματοφύλακας), Μάτιπ (αμυντικός), Οριγκί (επιθετικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Αμφίβολος με πολλές πιθανότητες ωστόσο να βρίσκεται στην αποστολή ο Κέρτις Τζόουνς (μέσος).

Νιούκαστλ

Σε εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται η Νιουκάστλ η οποία κατάφερε να πάρει τρίποντο, αυτή τη φορά εντός έδρας με 3-2 απέναντι στην ποιοτική Γουέστ Χαμ. Το αστείο αυτογκόλ του Ντιόπ στο 36ο λεπτό την έβαλε μπροστά ενώ στην ίδια φάση προηγήθηκε σκληρό φάουλ του Ντόσον που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 41ο λεπτό, ο Γιοένλιτον έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του με το δεύτερο μέρος ωστόσο να μην είναι ανάλογο για την ομάδα του Μπρους που δέχθηκε την ισοφάριση στο 80ο λεπτό. Ο Γουίλοκ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα στην αναμέτρηση, σκόραρε στο 82ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου προπονητή βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-53 και 35 βαθμούς.

Όλα καλά για τον Σεντ Μαξιμίν (μέσος) που θα βρίσκεται κανονικά στην αποστολή. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Σαρ (αμυντικός), Φρέιζερ (μέσος), Χέιντεν (αμυντικός) και Λασέλς (αμυντικός).