Λίβερπουλ

Δεύτερο σερί καλό παιχνίδι για την Λίβερπουλ που κατάφερε να κάνει το 2/2, στην έδρα της Γουέστ Χαμ με 3-1. Πίεσε στο πρώτο μέρος δίχως να καταφέρει να βρει γκολ, τα βρήκε όλα «μαζεμένα» στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σαλάχ και Βαινάλντουμ να σκοράρουν και να χαρίζουν το τρίποντο στην ομάδα τους. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Κλοπ με ρεκόρ 43-24 και έχοντας 40 βαθμούς. Προχώρησαν σε δύο μεταγραφές οι «ρεντς» έτσι ώστε να καλυφθεί το αμυντικό κενό καθώς αποκτήθηκαν ο Ντέιβις με μεταγραφή 2 εκατομμυρίων λιρών και ο Καμπάκ Οζάν ήρθε δανεικός από τη Σάλκε.

Μάτιπ (αμυντικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός) χάνουν οριστικά τη φετινή σεζόν, εκτός συνεχίζουν οι Ζότα (μέσος), Γκόμεζ (αμυντικός), Φαμπίνιο (μέσος) και Κειτά (μέσος0. Αμφίβολοι οι Μίλνερ (μέσος) και Μανέ (μέσος).

Μπράιτον

Τεράστια νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Μπράιτον, εντός έδρας κόντρα στην Τότεναμ. Εκμεταλλεύτηκε την όμορφη μπαλιά του Γκρος ο Τροσάρντ ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Πότερ κατάφερε να ελέγξει πλήρως της αναμέτρηση δίχως να απειληθεί από τον αντίπαλο. Πλέον, οι «γλάροι» βρίσκονται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-29 και 21 βαθμούς. Στα μεταγραφικά, η Μπράιτον απέκτησε τον Καισέδο (μέσος) έναντι 4.5 εκατομμυρίων λιρών.

Σίγουρα εκτός οι Αντουάν (επιθετικός), Γιάχανμπακς (επιθετικός) και Λάμπτει (μπακ). Αμφίβολοι οι Στιλ (τερματοφύλακας), Βέλτμαν (αμυντικός), Μακ Άλιστερ (μέσος) και Γουέλμπεκ (επιθετικός).