Λίβερπουλ

Άλλη μία ήττα δέχθηκε η Λίβερπουλ, στην έδρα της Τσέλσι με 2-0 που σήμανε και τον αποκλεισμό της από τον θεσμό του κυπέλλου . Με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα έπαιξε η ομάδα του Κλοπ που δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική και να πάρει την πρόκριση. Ήττα και στο πρωτάθλημα για τους «ρεντς με 3-0 στην έδρα της Γουότφορντ. Όλα πλέον μοιάζουν μία τυπική διαδικασία στο πρωτάθλημα καθώς οι γηπεδούχοι βρίσκονται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 64-20 και 79 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο βασικός Χέντερσον (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Κλάιν (μπακ) και Σακίρι (εξτρέμ). Θα απουσιάσει και ο βασικός Άλισον (τερματοφύλακας).

Μπόρνμουθ

Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση η Μπόρνμουθ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας απέναντι στην Τσέλσι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τους Λερμά και Κινγκ να χρίζονται σκόρερς στο 54ο και 57ο λεπτό πριν έρθει η ισοφάριση από πλευράς Αλόνσο στο 85ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Χάουι βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-45 και 27 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν όλοι οι μακροχρόνιοι χωρίς να έχει υπάρξει κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού.