Λίβερπουλ

Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση και έτσι η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει ακόμα μία νίκη, αυτή την φορά στην έδρα της Μπράιτον με 3-1. Οι «ρεντς» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σαλάχ ενώ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους αυτή την φορά με τον Χέντερσον. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως και πάλι ο Αιγύπτιος «κλείδωσε» την νίκη με γκολ του στο 76ο λεπτό. Σταθερά στην 1η θέση και πρωταθλήτρια η ομάδα του Κλοπ με ρεκόρ 75-26 και 92 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Μάτιπ (στόπερ) και Χέντερσον (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Λόβρεν (στόπερ).

Μπέρνλι

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της, η Μπέρνλι κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, στην έδρα της Γουέστ Χαμ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, εφάρμοσαν για ακόμα μία φορά την αμυντική τους τακτική, κατάφεραν ωστόσο να βρουν το γκολ που τους χάρισε την νίκη με πολύ όμορφη κεφαλιά του Ροντρίγκεζ στο 38ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά για την ομάδα του Ντάις που έκλεισε σωστά τους χώρους. Η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-46 και 49 βαθμούς.

Νέο πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον Μι (αμυντικός), συνεχίζουν εκτός όλοι οι μακροχρόνιοι.