Λίβερπουλ

Χωρίς να παίξει ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει την νίκη στο πρώτο της παιχνίδι για το Champions League, με 1-0 στην έδρα του Άγιαξ. Το σκορ στην αναμέτρηση καθόρισε με αυτογκόλ ο Ταλιαφίκο, εξαιρετική η εμφάνιση του Φαμπίνιο στα στόπερ όπου και έσωσε γκολ πάνω στην γραμμή. Στην επιστροφή του Άλισον στην αρχική ενδεκάδα, η ομάδα του Κλοπ νίκησε με 2-1 την Σέφιλντ ΓΙουνάιτεντ για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Παρότι βρέθηκε πίσω και γενικότερα πιέστηκε, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τους Φιρμίνιο και Γιότα να σκοράρουν και τους «ρεντς» να βρίσκονται στην 2η θέση με ρεκόρ 15-14 και με 13 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική παραμένει ο Τσιμίκας (μπακ), θα απουσιάσουν και οι Τσάμπερλειν (μέσος) και Φαν Ντάικ (στόπερ). Αναμένεται να επιστρέψουν οι Κειτά (μέσος), Τιάγκο Αλκάνταρα (μέσος) και Μάτιπ (στόπερ) .

(4-3-3): Άλισον - Μίλνερ, Φαμπίνιο, Γκόμεζ, Άαρνολντ - Τζόουνς, Χέντερσον, Κειτά - Γιότα, Μιναμίνο, Σαλάχ.

Μίντιλαντ

Αν και πίεσε στο πρώτο ημίχρονο, η Μίντιλαντ δεν μπόρεσε να καλύψει τα αμυντικά της κενά και έτσι δέχθηκε την ήττα με 4-0 από την Αταλάντα, εντός έδρας για τον θεσμό του Champions League. Στα του πρωταθλήματος, βρισκόταν πίσω με δύο τέρματα μέχρι το 62ο λεπτό, κατάφερε ωστόσο να βρει ελεύθερους χώρους, να πιέσει και να κάνει την ανατροπή, νικώντας με 3-2 στην έδρα της Μπρόντμπι. Στην 2η θέση πλέον η ομάδα του Πρισκ με ρεκόρ 10-7 και 13 βαθμούς.

Μπρουμάδο (επιθετικός) και Ρις (αμυντικός) παραμένουν εκτός.

(4-2-3-1): Χάνσεν - Παουλίνιο, Σολζ, Σβιαντσένκο, Άντερσον - Κατζίστ, Ονιέκα - Μαμπί, Σίστο, Ντρέιερ - Κάμπα.