Λίβερπουλ

Είχε πολλά κενά διαστήματα μεσοβδόμαδα κόντρα στη Νάπολι (εκτός) και ηττήθηκε 1-0 με γκολ στο 90’. Κακή διαχείριση από τον Γιούργκεν Κλοπ στο συγκεκριμένο ματς, το πράγμα αρχίζει και δυσκολεύει στον όμιλο, καθώς έχει να αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν εκτός έδρας την 5η αγωνιστική. Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα ήταν τυχερή σε ορισμένα σημεία, αλλά στο β’ ημίχρονο ανέβηκε και ισοφάρισε στο 87’ την Τσέλσι (εκτός, 1-1) με γκολ του Στάριτζ (φορ) που είχε περάσει 3’ λεπτά πιο πριν στο ματς, ως αλλαγή. Πάντως, έδειξε αδυναμίες γι’ ακόμα μια φορά στη μεσαία γραμμή. Κάτι δεν δουλεύει σωστά για το σύνολο του Γερμανού τεχνικού το τελευταίο διάστημα. Φάνηκαν όλα τα προβλήματα στον ιταλικό Νότο με τους «παρτενοπέι», ίσως το ίδιο συμβεί και σήμερα (6/10). Μεγάλος της στόχος είναι το πρωτάθλημα, εκεί όπου μετρά 6 νίκες και μία ισοπαλία στα 7 πρώτα ματς, ούσα πρώτη στη βαθμολογία. Πολύ κρίσιμο το σημερινό πριν τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων.

Εκτός ο Κεϊτά (μέσος) που αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού. Κλασικά νοκ άουτ οι Μορένο (μπακ) και Τσάμπερλεϊν (εξτρέμ). Έχει επιστρέψει στο 100% ο Φιρμίνο (φορ).

Μάντσεστερ Σίτι

Ήθελε πάση θυσία διπλό στο Σίνσχαϊμ κόντρα στη Χόφενχαϊμ για να πάρει το πρώτο τρίποντο στον όμιλό της στο Champions League. Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε με τα χίλια ζόρια να γυρίσει το ματς και να αποδράσει με το διπλό (2-1, εκτός). Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο, είχε την κατοχή με το μέρος της (γνωστό αυτό) αλλά ήταν αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Της λείπει πολύ ο Ντε Μπρόινε (μέσος), με τον Βέλγιο να επιστρέφει από Δεκέμβριο στη δράση, όπως όλα δείχνουν. Στην Premier League, προσπαθεί να χτίσει ένα καλό σερί. Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα επικράτησε στο ρελαντί 2-0 (εντός) της Μπράιτον και έφτασε τις 4 διαδοχικές νίκες στις οποίες μάλιστα δέχεται μόλις ένα τέρμα και σκοράρει 12 (!!), κάτι που σημαίνει 3 γκολ ανά ματς μέσο όρο.

Εκτός ο Ντελφ (μπακ/μέσος), δεν προλαβαίνει ο Μεντί (μπακ), νοκ άουτ και ο Γκουντογκάν (μέσος). Πάγια στα «πιτς» ο Ντε Μπρόινε (μέσος).