Λίβερπουλ

Δεν παρουσιάζει καμία ομοιότητα με την περσινή ομάδα η Λίβερπουλ που και πάλι δέχθηκε εντός έδρας ήττα από μία κατώτερη ομάδα, τη Μπράιτον με 1-0. Η ομάδα του Κλοπ δεν μπόρεσε ποτέ να γίνει κυρίαρχη στην αναμέτρηση, απειλήθηκε πολλές φορές από τον αντίπαλο ενώ θα λέγαμε ότι δεν ήταν προετοιμασμένη κατάλληλα για τις άκρως επικίνδυνες αντεπιθέσεις των «γλάρων». Το γκολ που εν τέλει καθόρισε την τελική έκβαση της αναμέτρησης ήρθε με τον Αλσάτε στο 56ο λεπτό και αφού οι αντίπαλοι είχαν αλλάξει πολλές πάσες δίχως κανένας να τους μαρκάρει. Πλέον, οι «ρεντς» βρίσκονται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-25 και 40 βαθμούς, στο -7 από την κορυφή έχοντας μάλιστα ματς περισσότερο.

Επιστροφή ο Άλισον (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι βασικοί Μανέ (μέσος) και Φαμπίνιο (μέσος), εκτός παραμένουν οι Φαν Ντάικ (αμυντικός), Ζότα (μέσος), Μάτιπ (αμυντικός), Κειτά (μέσος) και Γκόμεζ (αμυντικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Για ακόμα ένα ματς πρωταθλήματος κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της η Μάντσεστερ Σίτι που πήρε εκ νέου νίκη, με 2-0 στην έδρα της Μπέρνλι. Ουδέποτε άφησε τον αντίπαλο να την απειλήσει, ενδεικτικό είναι ότι η Μπέρνλι τελείωσε το ματς δίχως να έχει σουτ στον στόχο. Σκόραραν αρχικά ο Ζεζούς στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια ο Στέρλινγκ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Γκουντογκάν, αποκάλυψη το δίδυμο Στόουνς-Ντίαζ που «καθαρίζουν» στα μετόπισθεν. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-13 και 47 βαθμούς, στο +4 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Σίγουρα εκτός οι Ντε Μπρούινε (μέσος) και Ακέ (αμυντικός), αμφίβολος με τις πιθανότητες ωστόσο να μην είναι υπέρ του ο Αγκούερο (επιθετικός).