Λίβερπουλ

Τελευταία φορά που αγωνίστηκε σε επίπεδο πρωταθλήματος η Λίβερπουλ ήταν πριν δεκατρείς ημέρες όταν και έχασε στην έδρα της Σαουθάμπτον με 1-0. Η ομάδα του Κλοπ, πλέον έχει χάσει την πρωτιά του βαθμολογικού πίνακα καθώς βρίσκεται στο -3 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο τελευταίος -χρονικά- αγώνας για τους «ρεντς» ήταν για το κύπελλο όταν και νίκησε με 4-1 την Άστον Βίλα των πολλών απουσιών και των νέων παικτών. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Μανέ, ισοφαρίστηκε πριν την λήξη του πρώτου μέρους ωστόσο στο δεύτερο μέρος «φόρτσαρε» σκοράροντας τρία γκολ και παίρνοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αμφίβολος ο σημαντικός Μάτιπ (αμυντικός), συνεχίζουν εκτός οι βασικοί Γιότα (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Κειτά (μέσος) και Γκόμεζ (αμυντικός), καθώς και ο αναπληρωματικός Τσιμίκας (μπακ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Γιουνάιτεντ η οποία νίκησε με 1-0 στην έδρα της Μπέρνλι και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +3 από την δεύτερη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Σόλσκιερ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, απείλησε ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει τουλάχιστον στο πρώτο μέρος. Το γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο έπειτα από γύρισμα του Ράσφορντ και όμορφο τελείωμα του Πογκμπά στο 71ο λεπτό. Παρά την γκρίνια που υπήρξε στην αρχή της χρονιάς για τους «κόκκινους διαβόλους» πλέον όλα δείχνουν να έχουν μπει σε μία σειρά με την «αρμάδα» του Νορβηγού προπονητή να είναι έτοιμη να διεκδικήσει τον τίτλο μετά από πολλά χρόνια.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Μάτιτς (μέσος), Λίντελοφ (αμυντικός) και Μαρσιάλ (μέσος). Εκτός οι αναπληρωματικοί Πελίστρι (μέσος), Ρόχο (αμυντικός), Τζόουνς (αμυντικός) και Γουίλιαμς (μπακ).