Λίβερπουλ

Σε ένα από τα ντέρμπι κορυφής των τελευταίων ετών, η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη, στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 1-1. Άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ, δέχθηκε ισοφάριση στο 31ο λεπτό και λίγο έλειψε να δεχθεί και την ανατροπή με τον Ντε Μπρούινε ωστόσο να είναι άστοχος από το σημείο του πέναλτι. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Κλοπ στο δεύτερο μέρος όπου κυρίως διαχειρίστηκε το σκορ. Πλέον οι «ρεντς» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-16 και 17 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα για την Λίβερπουλ, θα λείψει σχεδόν όλη η άμυνα της. Πιο συγκεκριμένα, εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα παραμένει ο Φαν Ντάικ (αμυντικός). Μετέπειτα, χτύπησαν και δεν υπολογίζονται οι Άαρνολντ (μπακ), Γκόμεζ (αμυντικός) και Ρόμπερτσον (μπακ), ο Φαμπίνιο είναι αμφίβολος (μέσος) όπως και ο Τιάγκο Αλκάνταρα (μέσος). Θα απουσιάσουν και οι σημαντικοί Χέντερσον (μέσος) και Τσάμπερλειν (μέσος) καθώς και ο Σαλάχ (επιθετικός) ο οποίος «χτυπήθηκε» από τον Covid-19.

Λέστερ

Συνέχεια στο σερί νικών έδωσε η Λέστερ η οποία νίκησε με 1-0, εντός έδρας την Γουλβς. Σκόραρε για ένα ακόμα ματς ο Βάρντι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 15ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ωστόσο ήταν άστοχος από την άσπρη βούλα στο 39ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο το ματς, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τον αντίπαλο. Πλέον η ομάδα του Ρότζερς βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-9 και 18 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι Σογιουντσού (αμυντικός), Ντιντί (μέσος) και Άμαρτι (μέσος). Εκτός συνεχίζει και ο Ρικάρντο Περέιρα (μπακ), επιστρέφει ο Καστάνιε (μπακ).