Λίβερπουλ

Έδειξε χαρακτήρα στο σημαντικότερο σημείο του πρωταθλήματος η Λίβερπουλ νικώντας με 3-0 στην έδρα της Μπέρνλι. Ο Φιρμίνο έβαλε μπροστά την ομάδα του Κλοπ στο 43ο λεπτό με όμορφο τελείωμα ενώ τον πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσαν οι Φίλιπς και Τσάμπερλειν στο 52ο και 88ο λεπτό του αγώνα. Κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα οι «ρεντς» οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 66-42 και 66 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Ντέιβις (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Ζότα (επιθετικός), Καμπάκ (αμυντικός), Κειτά (μέσος), Μάτιπ (αμυντικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός).

Κρύσταλ Πάλας

Ήττα με 3-1 δέχθηκε η Κρίσταλ Πάλας, εντός έδρας κόντρα στην Άρσεναλ. Πίεσε στα πρώτα λεπτά του αγώνα δημιουργώντας φάσεις ωστόσο δέχθηκε τέρμα κόντρα στη ροή του ματς, στο 35ο λεπτό. Έφτασε στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό με τον Μπεντέκε για να δεχθεί δύο τέρματα από τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά. Δεν θα βρίσκεται στον πάγκο της ομάδας την επόμενη χρονιά ο Χότζον ο οποίος έχει καταφέρει με ένα μικρό ρόστερ να έχει σταθερά την Κρίσταλ στην πρώτη κατηγορία του Αγγλικού πρωταθλήματος.

Εκτός οι Έζε (μέσος), Φέργκιουσον (αμυντικός), ΜακΆρθουρ (μέσος), Σακό (αμυντικός) και Γουίκαμ (επιθετικός). Αμφίβολος ο Μιλιβόγεβιτς (μέσος).