Λίβερπουλ

Δεν ξεκίνησε με νίκη η μετά Covid-19 εποχή για την Λίβερπουλ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, στην έδρα της Έβερτον στο τοπικό ντέρμπι. 'Εδειξε να είναι κουρασμένη η ομάδα του Γιόυργκεν Κλοπ με την απουσία του Σαλάχ να κάνει αίσθηση στο επιθετικό κομμάτι. Παρόλα αυτά, αυτή έχει ακόμα φυσικά τον πρώτο λόγο για τον τίτλο του πρωταθλητή καθώς βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 66-21 και 83 βαθμούς.

Εκτός ο ημιβασικός Μίλνερ (μέσος) ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού την προηγούμενη αγωνιστική. Σταθερά απουσιάζουν οι αναπληρωματικοί Σακίρι (μέσος) και Κλάιν (μπακ).

Κρύσταλ Πάλας

Ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων νικών έχει καταφέρει να «χτίσει» η Κρίσταλ Πάλας που νίκησε και πάλι με 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Με «όπλο« της την άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με φοβερή εκτέλεση φάουλ του γνωστού μας Μιλιβόγεβιτς στο 12ο λεπτό ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Αγιού διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Χότζον με ρεκόρ 28-32 και 42 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν να βρίσκονται οι Κέλι (αμυντικός), Σλούρπ (μέσος) και Τόμκινς (αμυντικός).