Λίβερπουλ

Σε ένα ματς με πάρα πολλές φάσεις, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη, με 1-0 απέναντι στην Άγιαξ, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, πρώτη στον βαθμολογικό πέναλτι. Έπαιξε με πολλές αλλαγές ο Κλοπ, το γκολ της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει ο Τζόουνς έπειτα από λάθος υπολογισμό και άστοχη έξοδο του Ονανά. Στα του πρωταθλήματος, την ακυρώθηκαν πολλά γκολ ενώ δέχθηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά και έτσι οι «ρεντς» πήραν μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπράιτον με 1-1. Σταθερά στην 2η θέση η Λίβερπουλ με ρεκόρ 22-17 και 21 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα ένα ματς οι σημαντικοί Άλισον (τερματοφύλακας), Γκόμεζ (αμυντικός), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Τσάμπερλειν (μέσος), Αλκάνταρα (μέσος) και Μίλνερ (μέσος). Θα βρίσκονται κανονικά στην αποστολή η Κειτά (μέσος), Άαρνολντ (μπακ), Χέντερσον (μέσος) και Ρόμπερτσον (μπακ) ενώ εκτός θα παραμείνει και ο αναπληρωματικός Σακίρι (μέσος).

Γουλβς

«Γλυκόπικρη» γεύση αφήνει την Γουλβς η τεράστια νίκη με 2-1, στην έδρα της Άρσεναλ. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς όμως δεν ολοκληρώθηκε καθώς είχαμε πολύ σοβαρό τραυματισμό του Χιμένεθ στο κεφάλι με το ματς να σταματάει για δέκα λεπτά. Στην συνέχεια, το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Νέτο στο 27ο λεπτό και παρότι οι «λύκοι» ισοφαρίστηκαν τρία λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε με εξαιρετική ενέργεια στο 42ο λεπτό έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις στο δεύτερο μέρος, πλέον η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντος βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-11 και 17 βαθμούς.

Εγχειρίστηκε με επιτυχία στο κεφάλι ο Χιμένεθ (επιθετικός) που αναμένεται να λείψει για το επόμενο διάστημα. Επιστρέφει ο Σαίς (αμυντικός), λείπει και πάλι ο Κάστρο (αμυντικός).