Λίβερπουλ

Εμφατική νίκη κατάφερε να πάρει η Λίβερπουλ, στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 7-0. Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση, σκόραρε τρία γκολ στο πρώτο μέρος και τέσσερα στο δεύτερο με τον αντίπαλο να απειλεί ελάχιστα μόνο στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα. Σκόραραν οι Μιναμίνο, Μανέ, Φιρμίνο, Χέντερσον και Σαλάχ, παρέμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα η ομάδα του Κλοπ με ρεκόρ 36-19 και έχοντας 31 βαθμούς, στο +4 από την δεύτερη Λέστερ.

Άρχισε τις προπονήσεις με το υπόλοιπο γκρουπ παικτών ο βασικός Αλκάνταρα (μέσος) που παραμένει ωστόσο αμφίβολος όπως και οι Μίλντερ (μέσος) και Σακίρι (μέσος). Οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Ζότα (επιθετικός), Γκόμεζ (αμυντικός), Φαν Ντάικ (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Τσιμίκας (μπακ).

Γουεστ Μπρομ

Η αλλαγή προπονητή δεν έφερε και τα επιθυμητά αποτελέσματα για την Γουέστ Μπρομ που δέχθηκε «πικρή» εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Άστον Βίλα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό ενώ έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από αποβολή του Λίβερμορ στο 36ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος δεν απείλησε σχεδόν καθόλου, το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει αν ο Τζόνστοουν δεν έκανε κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Σταθερά στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Άλαρνταϊς με ρεκόρ 10-29 και έχοντας μόλις 7 βαθμούς σε 14 αγωνιστικές.

Επιστρέφει ο σημαντικός Περέιρα (μέσος), εκτός οι σημαντικοί Μπάρτλει (αμυντικός), Λίβερμορ (μέσος) και Τάουνσεντ (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Ρόμπσον Κανού (επιθετικός).