Λίβερπουλ

Παρότι δεν «έπεισε» με την εμφάνιση της, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει εντός έδρας με 2-1 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Βρέθηκε πίσω ωστόσο έκανε την ανατροπή με τους Φιρμίνο και Ζότα στο 41ο και 63ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 2η θέση οι «ρεντς» με ρεκόρ 15-14 και 13 βαθμούς. Για τον θεσμό του Champions League, η «αρμάδα» του Κλοπ, με πολλές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, κατάφερε να πάρει τρίποντο με 2-0, εντός έδρας απέναντι στην Μίντιλαντ. Κακό πρώτο μέρος, σκόραραν στο δεύτερο οι Ζότα και Σαλάχ.

Επιστρέφουν στην αποστολή οι Αλκάνταρα (μέσος), Μάτιπ (αμυντικός), Τσιμίκας (μπακ) και Κειτά (μέσος). Παραμένουν εκτός για πολύ ακόμα οι Φαν Ντάικ (στόπερ) και Τσάμπερλειν (μέσος), θα λείψει για μία εβδομάδα ακόμα ο σημαντικός Φαμπίνιο (μέσος).

Γουέστ Χαμ

Κατάφερε για ακόμα ένα ματς απέναντι σε δυνατό αντίπαλο να μην ηττηθεί η Γουέστ Χαμ που ήρθε ισόπαλη, στο Λονδίνο, με 1-1 απέναντι στην Σίτι. Κόντρα στην ροή του αγώνα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στον αγώνα, με εξαιρετικό γυριστό του Αντόνιο στο 18ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, κλείστηκε στην άμυνα και προσπάθησε να βρει κάποιο τέρμα μέσα από αντεπιθέσεις, με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται στο 51ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Μόγες βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-8 και 8 βαθμούς.

Εκτός αποστολή έμεινε ο βασικός Αντόνιο (επιθετικός) καθώς ένιωσε ενοχλήσεις από τον αγώνα κόντρα τόσο σε Τότεναμ όσο και στην Σίτι, δεν βρίσκεται στο κατάλληλο επιθυμητό επίπεδο ακόμα ο Μπενραχμά (επιθετικός).