Λίβερπουλ

Έψαχνε μία καλή εμφάνιση η Λίβερπουλ και κατάφερε να την βρει απέναντι στην Λειψία την οποία και νίκησε με 2-0 για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Άψογη αμυντικά η ομάδα του Κλοπ, κατάφεραν να σκοράρουν οι Σαλάχ-Μανέ στο 53ο και 58ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, οι «ρεντς» δέχθηκαν άλλη μία ήττα, αυτή τη φορά με 3-1, στην έδρα της Λέστερ. Αν και ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν τρία γκολ στα τελευταία δώδεκα λεπτά χάρις στα λάθη της άμυνας αλλά και του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχει «κατρακυλήσει» πλέον η Λίβερπουλ με ρεκόρ 45-32 και 40 βαθμούς.

50-50 για Κειτά (μέσος), σταθερά εκτός παραμένουν οι Ζότα (μέσος), Φαμπίνιο (μέσος), Μίλνερ (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Μάτιπ (αμυντικός) και Γκόμεζ (αμυντικός).

Έβερτον

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για την Έβερτον, αυτή την φορά με 3-1 απέναντι στην άκρως ποιοτική Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Αντσελότι δεν κατάφερε ποτέ να γίνει επικίνδυνη μπροστά από την αντίπαλη εστία. Το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο πρώτο μέρος έπειτα από τέρμα του Ριτσάρλισον από κοντινή απόσταση. Από εκεί και έπειτα πιέστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τα γκολ των Φόντεν, Σίλβα και Μάρεζ να κάνουν την διαφορά. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση η «αρμάδα» του Ιταλού προπονητή που πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-33, έχοντας 37 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Μίνα (αμυντικός) και ο μακροχρόνια απών Γκαμπίν (μέσος).