Λίβερπουλ

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε στη Μαδρίτη η Λίβερπουλ οποία και ηττήθηκε με 3-1 για την φάση των «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Πολλά τα αμυντικά λάθη για την ομάδα του Κλοπ, το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει ένα τέρμα ο Σαλάχ στο 51ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, οι «ρεντς» πήραν δεύτερη συνεχόμενη νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ, αυτή τη φορά με 3-0 στο ντέρμπι στο Λονδίνο εναντίον της Άρσεναλ. Κυρίαρχη η «αρμάδα» του Γερμανού κόουτς, πέτυχε και τα τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-36 και 49 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Γκόμεζ (αμυντικός), Μάτιπ 9αμυντικός), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος) και οι Οριγκί (επιθετικός) και Κέλεχερ (τερματοφύλακας).

Αστον Βίλα

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Άστον Βίλα, εντός έδρας κόντρα στη Φούλαμ με 3-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61ο λεπτό με τον Μίτροβιτς κατάφερε να ανεβάσει την πίεση της και να φτάσει στην ανατροπή με δύο τέρματα του Τρεζεγκέ και ένα του Γουότκινς από κοντινή απόσταση και αφού προηγήθηκε εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τραορέ. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-31 και 44 βαθμούς.

Εκτός για λίγες ακόμα εβδομάδες θα παραμένει ο βασικός Γκρίλις (μέσος) και ο μακροχρόνια απών Γουέσλει (επιθετικός).