Λίβερπουλ

Εύκολη νίκη για την Λίβερπουλ, εντός έδρας απέναντι στην Νιουκάστλ με 4-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στην αναμέτρηση με τον Λόβρεν στο 11ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά με τον Σαλάχ να σκοράρει στο 47ο λεπτό με πέναλτι. Τον πίνακα τον σκόρερ συμπλήρωσαν οι Σακίρι και Φαμπίνιο στο 79ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κλοπ με ρεκόρ 43-7 και 51 βαθμούς. Μετά και την γκέλα της Σίτι, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στον +6 από την δεύτερη Τότεναμ.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική θα παραμείνουν οι Μάτιπ (στόπερ), Γκόμεζ (στόπερ) και Τσάμπερλειν (μέσος), ενώ αμφίβολοι είναι οι Μίλνερ (μέσος) και Μορένο (μπακ).

(4-3-3): Άλισον – Ρόμπερτσον, Βαν Ντάικ, Λόβρεν, Άαρνολντ – Κειτά, Χέντερσον, Βαινάλντουμ – Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Άρσεναλ

Γκέλα για την ομάδα του Έμερι στην έδρα της Χάντερσφιλντ καθώς η ομάδα του αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1. Καθόλου καλό ποδόσφαιρο από την Άρσεναλ, δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για τους φιλοξενούμενους. Στο τέλος μάλιστα λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ οι «Κανονιέρηδες» καθώς η πίεση των γηπεδούχων ήταν συνεχής εκμεταλλευόμενη την κούραση των Λιχστάινερ και Παπασταθόπουλο. Μοναδικός διασωθέντας της αναμέτρησης ο Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι. Σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Βάσκου τεχνικού με ρεκόρ 41-25 και 38 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι Μπεγερίν (μπακ), Μικιταριάν (χαφ), Χόλντινγκ (στόπερ), Γουέλμπεκ (επιθετικός) και Μαυροπάνος (στόπερ) ενώ αμφίβολος είναι ο Μονρεάλ (μπακ).

(4-3-1-2): Λένο – Κολάσινατς, Μουσταφί, Παπασταθόπουλος, Λιχστάινερ – Τσάκα, Τορέιρα, Γκουεντουζί – Ράμσει – Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.