Λίβερπουλ

Για ακόμα μία χρονιά η Λίβερπουλ κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Τσέλσι νικώντας αυτή την φορά με το «καθαρό» 2-0. Τα γκολ στην αναμέτρηση πέτυχε ο Μανέ, εκμεταλλευόμενος το κενό που είχε αφήσει η απουσία του Κρίστενσεν στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκπληκτικό παιχνίδι για τον Τιάγκο Αλκάνταρα στο ντεμπούτο του, εξαιρετικός ο Άλισον ο οποίος απέκρουσε και πέναλτι του Ζορζίνιο στο 75ο λεπτό. Στα του EFL Cup, στο ντεμπούτο του Τσιμίκα, η ομάδα του Κλοπ πραγματοποιώντας εκτεταμένο ροτέσιον κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση με 7-2 στην έδρα της Λίνκολν.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Χέντερσον (μέσος), Μάτιπ (στόπερ) και Τσάμπερλειν (μέσος), αμφίβολος ο ημιβασικός Μίλνερ (μέσος).

Άρσεναλ

«Αγχωτική» νίκη με 2-1 πήρε, εντός έδρας η Άρσεναλ απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λακαζέτ στο 25ο λεπτό, δέχθηκαν την ισοφάριση στο τέλος του πρώτου μέρους με την απάντηση να έρχεται αργά στην αναμέτρηση και πιο συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό με τον Νκετία να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Θεμπάγιος. Στον θεσμό του EFL Cup, η «αρμάδα» του Αρτέτα νίκησε με 2-0 στην έδρα της Λέστερ παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μάρι (αμυντικός), Τσέιμπερς (αμυντικός), Μουστάφι (αμυντικός), Μαρτινέλι (επιθετικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Σμιθ Ρόου (μέσος) και Παπασταθόπουλος (αμυντικός).