Λίβερπουλ

Έχοντας αρκετές απουσίες για ακόμα μία αγωνιστική, η Λίβερπουλ δεν άντεξε την πίεση της Αταλάντα με αποτέλεσμα να δεχθεί εντός έδρας ήττα με 2-0 στα πλαίσια των ομίλων του Champions League. Έκανε το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα ο Τσιμίκας στην διοργάνωση, η ομάδα του Κλοπ παρά την ήττα βρίσκεται σταθερά πρώτη στον όμιλο. Στα του πρωταθλήματος, της ακυρώθηκαν δύο τέρματα, είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία με το τελικό 1-1 στην έδρα της Μπράιτον να την αδικεί. Το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ζότα που σκόραρε για ακόμα μία αγωνιστική, πλέον οι «ρεντς» βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-17 και 21 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική μένουν οι σημαντικοί Αλκάνταρα (μέσος), Άαρνολντ (μπακ), Γκόμεζ (αμυντικός), Τσάμπερλειν (μέσος), Φαν Ντάικ. Εκτός θα μείνουν και οι Σακίρι (μέσος) και Μίλνερ (μέσος).

Άγιαξ

Παρότι δεν εντυπωσίασε στο πρώτο μέρος, πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο καταφέρνοντας να νικήσει με 3-1, εντός έδρα την Μίντινλαντ. Ο Άγιαξ κατάφερε να προηγείται με δύο γκολ μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ενώ βρήκε ακόμα ένα γκολ στο 66ο λεπτό με τους Γκράβενμπερχ, Μαζραουί και Νέρες να σκοράρουν και τους Ολλανδούς να βρίσκονται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς. Στα του πρωταθλήματος, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και πήρε τους τρεις βαθμούς, στην έδρα της Εμέν με 5-0. Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο «Αίαντας» με ρεκόρ 42-5 και 27 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αναμέτρηση ο σημαντικός Κούντους (μέσος).