Λίβερπουλ

Άφησε πίσω της την μη κατάκτηση του Community Shield η Λίβερπουλ δείχνοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ματς της Premier league, νικώντας εντός έδρας την Νόριτς με το εμφατικό 4-1. Από το πρώτο λεπτό μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση οι παίκτες του Κλοπ και ευτύχησαν να προηγηθούν με λάθος διώξιμο της μπάλας και αυτογκόλ του Χάνλει στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του ενώ οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί σκοράροντας και στο 28ο λεπτό έπειτα από κόρνερ και δυνατή κεφαλιά του Φαν Ντάικ. Παρόλα αυτά η «γιορτή» αμαυρώθηκε από τον τραυματισμό του Άλισον στο 39ο λεπτό. Οριγκί και Πούκι συμπλήρωσαν τον πίνακα των σκόρερς.

Εκτός για 1-3 εβδομάδες ο σημαντικός Άλισον (τερματοφύλακας), πάγια εκτός και ο αναπληρωματικός Κλάιν (μπακ). Ερωτηματικό ο Λόβρεν (στόπερ), όλα δείχνουν πως εγκαταλείπει την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

(4-3-3): Αντριάν – Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Άαρνολντ – Μίλνερ, Φαμπίνιο, Κειτά – Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Τσέλσι

Δεν ξεκίνησα ιδανικά την προπονητική του καριέρα στην Τσέλσι ο Φρανκ Λάμπαρντ ο οποίος δέχθηκε ταπεινωτική ήττα με 4-0 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Εξαιρετικά άτυχοι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, ήταν σαφώς καλύτεροι ενώ είχαν δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Κόντρα στην ροή του ματς, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν έπειτα από φάουλ και πέναλτι του Ζουμά. Στο δεύτερο μέρος οι «μπλε» έδειξαν αμυντική αστάθεια και πολλά κενά δεχόμενοι γκολ κυρίως σε αντεπιθέσεις. «Δεν μπορώ να τραβήξω παίκτες από το ιατρικό κέντρο» δήλωσε εκνευρισμένος ο κόουτς της Τσέλσι, νέα αρχή ζητάει από τους παίκτες του.

Μικροτραυματισμό αποκόμισε ο αναντικατάστατος Καντέ (μέσος) από την αναμέτρηση της Κυριακής και αναμένεται να μείνει στον πάγκο. Δεν βρίσκεται ακόμα στο 100% ο βασικός Ρούντιγκερ (στόπερ), εκτός και οι σημαντικοί και μακροχρόνιοι απόντες Λόφτους Τσικ (μέσος) και Οντόι (επιθετικός). Αμφίβολος ο Γουίλιαν (επιθετικός).

(4-2-3-1): Κεπά – Έμερσον, Ζουμά, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα – Κόβασιτς, Ζορζίνιο – Πούλισικ, Μάουντ, Πέδρο – Ζιρού.