Λίντς

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Λιντς, αυτή την φορά στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση με αρκετές φάσεις από τις δύο ομάδες. η «αρμάδα» του Μπιέλσα ήταν αυτή που κατάφερε εν τέλει να σκοράρει και να πάρει τους τρεις βαθμούς με όμορφη κεφαλιά του Μπάμφορντ στο 88ο λεπτό. Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Αργεντίνου κόουτς, αποκτήθηκε ο Γιορέντε από την Ρεάλ Σοσιεδάδ με στόχο να προστεθεί ποιότητα στην αμυντική γραμμή της ομάδας.

Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Μπεράρντι (αμυντικός), Χάρισον (μέσος) και Χερνάντεζ (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Κασίγια (τερματοφύλακας) και Φόρσοου (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Ήττα σοκ δέχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, εντός έδρας από την Λέστερ με 5-2. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στην αναμέτρηση με εξαιρετικό σουτ του Μάρεζ στο 4ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα όλα πήγαν στραβά για τους «πολίτες» που υπέπεσαν σε τρία πέναλτι που εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας οι φιλοξενούμενοι. Στα του EFL Cup, η Σίτι πήρε άνετη πρόκριση με 3-0 στην έδρα της Μπέρνλι, ενώ αποκτήθηκε από την Μπενφίκα ο ποιοτικός Ρούμπεν Ντίαζ (αμυντικός) με τον Οταμέντι να κάνει το αντίθετο δρομολόγιο.

Γεμάτο το απουσιολόγιο για ακόμα μία αγωνιστική καθώς θα λείψουν οι σημαντικοί Αγκουέρο (επιθετικός), Κανσέλο (μπακ), Ζεζούς (επιθετικός), Γκουντογκάν (μέσος) και ο αναπληρωματικός Ζιντσένκο (αμυντικός).