Λίντς

«Κοίταξε στα μάτια» την Λίβερπουλ η Λιντς καταφέρνοντας να πάρει εντός έδρας ισοπαλία με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο απειλώντας συνέχεια και χάνοντας ευκαιρίες ειδικότερα στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Εν τέλει, κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Γιορέντε στο 87ο λεπτό του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Μπιέλσα βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-50 και 46 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Κούπερ (αμυντικός) και Φόρσοου (αμυντικός). Αμφίβολοι οι βασικοί Ραφίνα (επιθετικός) και Ροντρίγκο (επιθετικός).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτή τη φορά με 3-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπέρνλι. Δεν απείλησε ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο με τον Γκρίνγουντ στο 48ο λεπτό. Η ισοφάριση ήρθε δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Άγγλος επιθετικός είχε και πάλι απάντηση στο 84ο λεπτό με τον Καβάνι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 93ο λεπτό. Σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Σόλσκιερ με ρεκόρ 64-35 και 66 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Τζόουνς (αμυντικός) και Μαρσιάλ (επιθετικός). Αμφίβολος ο βασικός Ράσφορντ (επιθετικός).