Λίντς

Τρίτη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει η Λιντς, αυτή τη φορά με απίστευτο τρόπο στην έδρα της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντάλοας στο 42ο λεπτό ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κούπερ αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο δεύτερο μέρος, η «αρμάδα» του Μπιέλσα δέχθηκε απειλές, ισοφαρίστηκε ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα, Ο Ντάλας σκόραρε και πάλι στο 91ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Αλιόσκι. Πλέον, η ομάδα του Αργεντινού κόουτς βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 49-49 και 45 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο βασικός Κούπερ (αμυντικός), αμφίβολοι οι Ραφίνια (επιθετικός), Ροντρίγκο (επιθετικός) και Φόρσοου (μέσος).

Λίβερπουλ

Το «πάλεψε» ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ που θα της έδινε ελπίδα. Ήρθε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης και επομένως αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League καθώς είχε χάσει στο ματς της Ισπανίας με 3-1. Στα του πρωταθλήματος, οι «ρεντς» κατάφεραν να πάρουν νίκη στο «Άνφιλντ» μετά από αρκετούς μήνες, 2-1 απέναντι στην Άστον Βίλα. Αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Σαλάχ και Άαρνολντ. Πλέον, η «αρμάδα» του Κλοπ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 53-37 και 52 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Κέλεχερ (τερματοφύλακας), Μάτιπ (αμυντικός), Οριγκί (επιθετικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Αμφίβολος ο ημιβασικός Τζόουνς (μέσος).