Λίντς

Επέστρεψε στις νίκες η Λιντς, βάζοντας τέλος αυτή την φορά στο αήττητο σερί της Άστον Βίλα, με 3-0, μέσα στο «Βίλα Παρκ». Την θέση ενός γεμάτου πρώτου ημιχρόνου χωρίς γκολ έδωσε ένα δεύτερο όπου η Λιντς ήταν κυρίαρχη και ο Μπάμφορντ κατάφερε να πετύχει χατ τρικ με τρία όμορφα γκολ στο 55ο, 67ο και 74ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Μπιέλσα έχει βάλει γερές βάσεις για μία εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 12-9 και 10 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν σταθερά οι σημαντικοί Μπεράρντι (αμυντικός), Φόρσοου (μέσος), Γιορέντε (αμυντικός) και Φίλιπς (μέσος).

Λέστερ

Κλείνοντας καταπληκτικά όλους τους διαθέσιμους χώρους στον αντίπαλο και βγαίνοντας παράλληλα στην αντεπίθεση με αξιώσεις, η Λέστερ κατάφερε να νικήσει με 1-0 στην έδρα της Άρσεναλ χάρις σε γκολ του Βάρντι που σκόραρε στην επιστροφή του. Στα του Europa League, οι «αλεπούδες» έκαναν το 2/2 στην διοργάνωση, κόντρα στην δικιά μας ΑΕΚ με 2-1. Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Βάρντι, γκολ και ο Τσάντχουρι στο 39ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος αν και απειλήθηκε, δεν το «πλήρωσε» με ενδεχόμενη «γκέλα».

Τραυματισμός για τον Καστάνιε (μπακ) που θα μείνει εκτός για περίπου έναν μήνα. Εκτός παραμένει σταθερά και ο άλλος βασικός Ρικάρντο Περέιρα (μπακ), δεν θα αγωνιστούν για ακόμα μία αγωνιστικοί οι βασικοί Σογιουντσού (στόπερ) και Ντιντί (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος).