Λίντς

Αδικείται από την ήττα η Λιντς η οποία έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο όμως εν τέλει έχασε με 4-3 στην έδρα της Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μπιέλσα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει με καταπληκτικό γκολ του Χάρισον έπειτα από ατομική ενέργεια ενώ βρέθηκε πίσω και άλλες δύο φορές με τους Μπάμφορντ και Κλιχ να ισοφαρίζουν αντίστοιχα στο 30ο και 66ο λεπτό αντίστοιχα. Ένα ανόητο μαρκάρισμα του Ροντρίγκο έδωσε την ευκαιρία στον Σαλάχ να σκοράρει για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα και την «αρμάδα» του Αργεντίνου προπονητή να φεύγει με «άδεια χέρια». Στον θεσμό του  EFL Cup, ανόητα λάθη του Κίκο Κασίγια κόστισαν την πρόκριση καθώς η Λιντς έχασε στα πέναλτι από την Χαλ με το τελικό σκορ να είναι στο 1-1.

Εκτός ο σημαντικός Μπεράρντι (αμυντικός) και ο αναπληρωματικός Φόρσοου (μέσος).

Φούλαμ

Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στην επιστροφή της η Φούλαμ η οποία ηττήθηκε με 3-0, εντός έδρας από την Άρσεναλ. Δεν έπεισαν με την εμφάνιση τους στην επίθεση οι Κεμπάνο, Ονομά, Καβαλέιρο και Καμαρά, ήταν ξεκάθαρη η απουσία του Μίτροβιτς από την αρχική ενδεκάδα ενώ ούτε ο Ρόντακ «έπεισε» με την εμφάνιση του κάτω από τα γκόλποστ. Η ομάδα του Πάρκερ, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του EFP Cup με νίκη 1-0 στην έδρα της αδύναμης Ίπσουιτς, με τον Μίτροβιτς να σκοράρει στο 38ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Τετέ.

Αμφίβολοι οι ημιβασικοί Σερί (μέσος) και Γιόχανσεν (μέσος).